Masaż i Medycyna naturalna w Elblągu
Jak masaż wpływa na nasze ciało
W "Gabinecie Zdrowie" doświadczeni lekarze z wieloletnim stażem, skutecznie pomagają przy wszystkich dolegliwościach kręgosłupa i związanych z nim schorzeniami. Stosujemy następujące metody leczenia: terapia manualna (masaż, nastawianie kręgosłupa), kręgarstwo, refleksoterapia, akupunktura, akupresura, elektroakupunktura, moksoterapia (czyli nagrzewanie właściwych punktów przy wykorzystaniu specjalnej metody - za pomocą ziołowego cygara), fizykoterapia, ziołolecznictwo.
Medycyna niekonwencjonalna niejednokrotnie pomaga, gdy inne metody zawodzą.
Leczenie kręgosłupa nie powinno być odkładane w czasie, gdyż chory kręgosłup w bardzo dużym stopniu wpływa na ogólny stan zdrowia.
- masaż leczniczy
- masaż kręgosłupa
- terapia manualna (leczenie kręgosłupa)
- ziołolecznictwo
- hirudoterapia (leczenie pijawkami)
- bioenergoterapia
- psychoterapia
- hipnoza ericksonowska
- akupunktura
- pilates – zdrowy kręgosłup
- masaż tajski
- refleksologia – masaż stóp
- terapia kompleksowa
- oczyszczanie organizmu z toksyn.
Masaż leczniczy – masaż kręgosłupa
Zabiegi masażu leczniczego wykonywane przez profesjonalnego masażystę o wieloletnim doświadczeniu.
Jeżeli są Państwo zainteresowani skutecznym leczeniem dolegliwości związanych z kręgosłupem, to trafili Państwo pod właściwy adres. Leczenie kręgosłupa, nastawianie kręgosłupa, jak również leczenie stawów to nasze domeny.
60% wszystkich chorób ma jedną przyczynę – zły stan kręgosłupa. Częstymi przyczynami nieustających bólów głowy, odczuwania stałego ciężaru w okolicy serca, zmęczenia przy najmniejszym wysiłku jest zwyrodnienie kręgów szyjnych i piersiowych.
Kręgosłup jest podstawą na której utrzymuje się wszystko, z czego składa się ciało człowieka. Bardzo często występują minimalne zwichnięcia kręgów. Mięśnie wokół zwichniętego kręgu stają się sztywne, a to przeszkadza kręgowi wrócić na swoje prawidłowe miejsce. Kręgosłup człowieka składa się z 33 do 34 kręgów. Pełni bardzo doniosłą funkcję, a co więcej – jest narażony na przeciążenia i urazy.
Większość ludzi ma już tak duże zwyrodnienia kręgosłupa, że aby je zlikwidować potrzebna jest duża doza cierpliwości i czasu, jednakże wszystko można naprawić.
W naszym gabinecie medycyny wschodniej doświadczeni lekarze dysponujący wieloletnią praktyką zawodową skutecznie pomagają przy wszystkich dolegliwościach kręgosłupa i związanych z nimi schorzeniami, jak również przy bólach stawów (leczenie stawów). Stosujemy różne metody lecznicze takie jak: masaż kręgosłupa, kręgarstwo, terapia manualna (nastawianie kręgosłupa), refleksoterapia, akupunktura, akupresura, elektroakupunktura, moksoterapia (nagrzewanie właściwych punktów specjalną metodą – za pomocą cygara z suszonych roślin; suszone zioła są spalane – służą do ogrzewania punktów akupunkturowych), fizykoterapia, ziołolecznictwo.
Masaż lecznicy – wpływ na zdrowie
Jak masaż wpływa na nasze ciało?
Tkanka mięśniowa
Masaż zwiększa ukrwienie mięśnia. Dzięki temu do mięśnia dociera więcej substancji odżywczych oraz tlenu. Usprawnia to także mechanizm wydalania zbędnych produktów materii. Ponadto masaż pobudza mięśnie do skurczu – ich wydolność fizyczna zwiększa się nawet 3 do 5 razy!
Tkanka skórna
Masaż przyspiesza usuwanie zrogowaciałego naskórka, co udrażnia pory i ułatwia oddychanie przez skórę. Tak samo jak w przypadku mięśni – masowana skóra ma zwiększone ukrwienie, a przez to jest lepiej odżywiona. Co więcej, masaż poprawia czynności wydalnicze gruczołów potowych i łojowych.
Stawy i aparat więzadłowy
Masaż zwiększa elastyczność i wytrzymałość więzadeł, co znacznie poprawia zakres ruchomości w stawie. Ponadto poprawia także ukrwienie i przyspiesza regenerację.
Układ krwionośny i limfatyczny
Masaż pobudza układ krążenia do pracy, dzięki czemu obrzęki i objawy zastoinowe są znacznie szybciej likwidowane. Masaż rozszerza naczynia krwionośne, usprawnia odpływ krwi żylnej oraz ułatwia pracę sercu.
Układ nerwowy
Masaż bezpośrednio przez skórę stymuluje obwodowy układ nerwowy, ale jego pozytywny wpływ obejmuje cały system nerwowy. Włókna nerwowe, które odbierają informacje czuciowe są połączone z rdzeniem kręgowym i mózgiem. Dlatego masaż może mieć wpływ relaksujący i uspokajający na ciało oraz umysł, lub w zależności od techniki, siły i tempa masażu – może również pobudzać i energetyzować ciało.
Zaufali nam liczni pacjenci - m.in. z takich miast jak: Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Olsztyn, Pasłęk, Braniewo, Frombork, Malbork, Ostróda, Iława…
Wielowiekowa procedura masażu tajskiego to technika, która skutecznie rozluźnia układ mięśniowy oraz wzmacnia i pobudza funkcjonowanie całego ciała. Charakterystyczne dla masażu jest głębokie i regularne uciskanie, które stymuluje specjalne obszary punktów ułożonych wzdłuż ciała. Są to najważniejsze punkty dla utrzymania homeostazy organizmu, a ich odblokowanie ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, układu krążenia, układu hormonalnego oraz nerwowego. Sekwencje tychże punktów akupresurowych były opracowywane przez tajskich lekarzy na przestrzeni stuleci. Ich wykorzystanie pozwala na efektywne uwolnienie mięśni od napięć i przykurczy.
Masaż tajski to także kombinacja pozycji, które biorą swoją inspirację z tradycji Yogi, która ma relaksujący i integracyjny wpływ na ciało i umysł. Takie bierne ćwiczenia , bardzo wzbogacają efekt masażu – uaktywniają układ ruchu, rozciągają mięśnie oraz przywracają im elastyczność. Ponadto są doskonałe aby odblokować stawy, które utraciły swój pełen zakres ruchomości. Dzięki temu pacjent po masażu czuje głębokie odprężenie oraz gibkość i elastyczność swojego ciała.
Wielowiekowa procedura masażu tajskiego to technika, która skutecznie rozluźnia układ mięśniowy. Charakterystyczne dla masażu są głębokie i regularne uciski, które stymulują specjalne obszary wzdłuż ciała. Są to najważniejsze punkty dla utrzymania homeostazy organizmu, a ich odblokowanie ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów, usprawnienie układu krążenia, przewodnictwa nerwowego oraz relaksację. Masaż tajski to wykorzystywanie kombinacji pozycji, które czerpią inspirację z tradycji jogi i służą do rozciągnięcia mięśni i usprawnienia ruchomości w stawach.
Masaż, jest to zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym (nie plastycznym) odkształcaniu tkanek.
Masaż może mieć cele lecznicze, relaksacyjne lub przygotowywać mięśnie do wysiłku.
Spośród rodzajów masaży wyróżnia się m.in.:
- klasyczny (szwedzki),
- manualny drenaż limfatyczny,
- sportowy,
- izometryczny,
- segmentarny,
- synkardialny,
- łącznotkankowy,
- shantali,
- podwodny,
- wirowy,
- natryskowy,
- wibracyjny,
- podciśnieniowy,
- pneumatyczny,
- punktowy (akupresura),
- stawowy centryfugalny,
- sensoryczny,
- indonezyjski,
- tajski,
- erotyczny,
- auyrvedyjski,
- lomi lomi nui,
- tkanek głębokich.
Historia masażu
Historia masażu wywodzi się ze Starożytności, kiedy to był on uzupełnieniem obrzędów religijnych, a z czasem części oddziaływań medycyny ludowej. Zapoczątkowany w Indiach i Chinach, stanowił naturalną metodę leczniczą. Już Hipokrates, a potem Celsus i Galena wskazywali na wykorzystanie masażu w poszczególnych jednostkach chorobowych. W Starożytnej Grecji masowano sportowców przed zawodami, aby natłuścić ich ciała oliwką. Ponieważ w Średniowieczu nastąpił zastój nauk medycznych, również i masaż przestał być powszechnie stosowany.
W XVI wieku techniką masażu zajął się francuski lekarz Ambroże Paré. W wyniku badań nad fizjologią masażu oraz w oparciu o obserwację pozytywnych skutków masażu u chorych po operacjach, w swojej pracy naukowej ogłosił on masaż jako oficjalną metodę leczenia. Tym samym problemem zajmował się w XVII wieku lekarz Friedrich Hoffman (1600 – 1672). Opierając się na własnych badaniach i obserwacjach opracował program stosowania masażu w licznych przypadkach chorobowych. W XIX wieku największy wkład w rozwój masażu leczniczego włożył szwedzki lekarz Per Henrik Ling (1776 – 1839). Został on współautorem ?szwedzkiej gimnastyki?, w zakres której wchodzi masaż leczniczy. Zasady masażu ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do jego wykonywania określił holenderski lekarz Johan Mezger (1839 – 1909). Powołał on do życia prawdziwą szkołę masażu klasycznego i uważany jest za autora „masażu naukowego”.
Istotny wpływ na rozpowszechnianie masażu miała również polska myśl naukowa. Dzięki publikacjom naukowym lekarza Izydora Zabłudowskiego (1851 – 1906) masaż był traktowany na równi z innymi działami wiedzy medycznej.
Wraz z rozwojem fizjologii i neurofizjologii powstawały nowe metody masażu: segmentarny, limfatyczny, łącznotkankowy i okostnowy. W Polsce wielu wybitnych fachowców z zakresu rehabilitacji leczniczej zajmuje się propagowaniem masażu, jednak program studiów medycznych jest w dalszym ciągu bardzo ubogi w elementy rehabilitacji i masażu.